Turistički potencijali i atrakcije
Planina Bukovik i Poslonske planine-Bukovik je planina u istočnoj Srbiji na tromeđi — razvođu Sokobanjske, Aleksinačke i Paraćinske kotline. Najviša je tačka Bukova glava (893 m).Niža padina pruža se u pravcu jugozapad—severoistok i ima oblik slemena. Raščlanjena je izvorištima više rečica koje teku ka Velikoj (Jovanovačkoj) reci na severu, a na jugu ka Moravici i Južnoj Moravi. Planina je na zapadu sa većim nagibom prema fosilnoj udolini (Ražanjska presedlina).Bukovik je spada u gromadne planine, izgrađen je od kristalstih škriljaca, koji su osnovna građa i u susednom Rožnju.
Ovi masivi se koriste u akcijama planinara (obeležene staze) ali i lovnom turizmu zbog postojanja tri komercijalna lovišta u kojima se lovi divlja svinja, srna, poljska jarebica,fazan,
Južna Morava- dugačka 295km i teče smerom jug- sever od makedonske granice do centralne Srbije. Sama reka ima 157 pritoka a njen tok predstavlja kompozitnu dolinu koju čine smenjivanje klisura i kotlina. Deo Južne Morave (20km) koji prolazi kroz opštinu Ražanj ističe se meandrima izuzetne lepote, što ukazuje na mogućnost organizovanja sportova na vodi. Za sada se koristi u ribolovu pošto je ova reka bogata somom, karašom, šaranom.
Manastir Sveti Roman- verski objekat, koji se tri puta „digao iz ruševina“ zauzima veliki značaj i u kulturnom i istorijskom nasleđu. Izgrađen još u 9.veku krasi teritoriju Kapije Srbije. Ova svetinja je nedaleko poznata i po tome što je u dvorištu manastira zakopano srce velikog ruskog junaka- pukovnika Nikolaja Nikolajeviča Rajevskog koji je Lavu Tolstoju poslužio kao inspiracija za lik grofa Vronskog u romanu „Ana Karenjina“. Više desetina hiljada turista i vernika godišnje posete, kako kažu „osmo čudo sveta“.
Mojsinjska Sveta Gora je oblast Mojsinjskih i Poslonskih planina koja obuhvata deo sliva Južne Morave i Stalaćke klisure koja predstavlja centar duhovnosti Srbije kneza Lazara. Kako predanja kažu, 77 verskih objekata naseljavaju svetogorski monasi pred najezdom Turaka . Danas Srpsku Svetu Goru krasi preostalih 28 manastira i crkava, ali priču o životu u ovom podneblju govore i ostaci svetih mesta. Nedovoljno istraženo područje upućuje na blizinu velikog istorijskog i kulturnog blaga.
Vinarije u Ražnju, kao deo brenda Carigradskog vinskog druma, privlače ljubitelje vina, priče, ukusne hrane karakteristične za ovo podneblje. U njihovim kapacitetima moguće je organizovati i prezentacije i poslovne skupove do 30- oro ljudi. Inovativnost jedne od vinarija u opštini Ražanj jeste projzvodnja organskih vina koja je proširila publiku van granica Srbije.
Stari zanati-. Zanat koji je bio izuzetno zastupljen, da se i danas govori o crepuljama iz Rujišta (opština Ražanj), zbog postojanja gline koja se koristi za izradu istih. Ražanjsko crepuljarstvo je upisano u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije, broj 47.
Tranzit- Prednost saobraćajno-geografskog položaja, kako smo već napomenuli, je višestruka. Evropski put E75 je evropski put klase A, koji spaja krajnji sever (Norvešku) i jug (Grčku, tačnije ostrvo Krit) Evrope. To je najduži evropski mećunarodni put koji prolazi kroz Srbiju, a ukupna dužina ovog auto-puta iznosi 5639 km. Upravo ova činjenica je prednost kada je reč o predahu putnika.
Smeštajni kapaciteti
Turističko domaćinstvo „Borina koliba“ (**) je specifičan smeštajni kapacitet zato što se nalazi direktno u prirodi (usred šume, 2.5km udaljen od prvog naselja) a ipak je opremljen po standardu prosečnog turiste, odnosno, poseduje sve što je neophodno za prijatan boravak. Nalazi se iznad sela Vitoševaca usred četinarskih zasada. Nudi 3 spavaće sobe, kapaciteta 7 ležajeva, domaće tradicionalne obroke i ambijent srpsog planinskog područja. Ovo je omiljeno mesto za odmor ljubitelja prirode, lova gostiju iz zemlje i inostranstva.
Etno kuća „Hrebeljanović“ Porodični restoran u kome su angažovani svi članovi porodice, odmor je za dušu i telo, mesto gde možete da pojedete kvalitetnu, svežu domaću hranu, proizvedenu u okruženju restorana.Svojim gostima nude hranu i piće 100% domaćeg porekla. Sve se sprema na tradicionalni, srpski način. U ponudi je i apartman za maksimalno 4 osobe.
Gastronomija
Vinarija „Čaša vina i priča“ se nalazi u selu Pretrkovac 10km udaljen od uključenja na autoput. Pored degustacije vina i priče o moravskom vinogorju nudi tradicionalna jela i specijalitete kao i salu za prezentacije i sve to za maksimalno 30 ljudi.
U seoskom ambijentu prepunom zelenila odlične pristupačnosti nalaze se bazeni „Stević“. Ovaj objekat u Bračinu poseduje i restoran i bar kraj impozantnog bazena. Organizuje grupne i individualne posete i tradicionalne obroke kapaciteta do 50 gostiju. Od specijaliteta kuće u ponudi je Miloševa sablja (delikates od mesa i povrća), sve vrste roštilja, pečenja i ispod sača, rolovane prasetine, tradicionalna jela (punjene paprike, sarme i drugo) ali i internacionalna kuhinja.
„Borina koliba“pored usluge smeštaja nudi i organizovanje obroka za maksimalno 50 ljudi. Priprema jela ispod sača i lovački specijaliteti je ono po čemu je ovaj objekat domaće radinosti i poznat.
Kafana „Proleće“ je primer srpske tradicionalne kuhinje. U prelepom ambijentu i terasnom delu punom zelenila, organizuju se razne vrste događaja do 70 ljudi.
Ugostiteljski objekat „Mis market“ nudi domaći i internacionalni meni kao i usluge raznih vrsta keteringa. Ljubazno osoblje i prefiern ambijent je lična karta ovog restorana koji može ugostiti do 100 ljudi.
„Pečenjara SS“ se nalazi u samom centru Ražnja. U ponudi su sve vrste pečenja, roštilja i obrok salata i može opslužiti do 70 gostiju.
Kafe- bar „Džipsi“ se nalazi u centru a bašta na gradskom šetalištu. Na menujiju su sve vrese alkoholnih i bezalkoholnih pića, hladni i topli napitci. Može da primi do 100 gostiju.
Blizina turističkih atrakcija
Sam povoljan saobraćajno- geografski položaj i stanje putne infrastrukture govori o dobroj povezanosti sa turističkim atrakcijama u okruženju.
Kao prioritet, treba istaći da je opština Ražanj okružena najatraktivnijim banjama Srbije.
Soko Banja, udaljena 40km, je turistički afirmisan banjski centar poznat i pod nazivom „Zeleno srce Srbije“. Obiluje prirodnim i kulturno- istorijskim znamenitostima. Nalazište Sokograd, vodopadi, izvori mineralnih voda, akva park su samo neki od motiva koji krase ovog našeg suseda . Na padinama planine Bukovik (893m) smeštena je Banja Jošanica (opština Soko Banja) koja je u razvoju. Obiluje izvorima lekovitih voda za koje su znali još Rimljani.
Ribarska Banja, na samo 30 minuta vožnje od Ražnja, iz godine u godinu beleži rast broja turista. Lekovito dejstvo izvora oplemenjeni rekreativnim sadržajima prepoznat je kao lider zdravstvenog turizma.
Najveća banja u Srbiji, Vrnjačka Banja, se nalazi na oko sat vremena vožnje od Ražnja. Ovao turističko područije je pored lečilišnog razvilo i manifestacioni turizam organizovanjem karnevala i festivala različite tematike.
Niška Banja, udaljena sat vremena vožnje od Ražnja, pored svojih lečilišta organizuje veliki broj manifestacija koje pokrivaju široki spektar interesovanja domaće i strane publike. Sama pozicija ove banje (grad Niš) omogućava obilazak veliki broj prirodnih (klisure) i kulturno istorijskih znamenitosti.