Profil poljoprivrede

Opština Ražanj obuhvata 14.798 ha poljoprivrednih površina, što predstavlja 51% od ukupne površine teritorije Opštine. Struktura poljoprivrednih površina odlikuje se velikim udelom obradivih površina koje čine 12.330,75 ha poljoprivrednih površina (83,32%). Ostatak poljoprivrednih površina obuhvataju voćnjaci i vinogradi. Najviše se gaje žita (45,2%), zatim krmno bilje (15,62%), povrće (1,11%) dok je industrijsko bilje slabo zastupljeno sa svega (0,01%). Voćnjaci i vinogradi i pored povoljnih uslova za gajenje slabo su zastupljeni. Voćnjaka ima na svega 289,8774 ha (2,35% obradivih poljoprivrednih površina). Vinogradi se prostiru na 417,6308 ha (3,39% obradivih poljoprivrednih površina). Travne površine (pašnjaci i livade) obuhvataju 2.437,289 ha (16,50% poljoprivrednih površina). Opština ima povoljne uslove za razvoj stočarstva. U zadnjih nekoliko godina došlo je do smanjenja stočnog fonda.
Govedarstvo je u okviru stočarstva najznačajnija grana. Broj goveda u poslednjih nekoliko godina beleži permanentan pad. Međutim, napredak u govedarstvu se ogleda u uzgoju produktivnih grla goveda, što je veoma važno za proizvodnju goveđeg mesa i mleka. To ukazuje na prelazak sa radno-intenzivnog na proizvodno-intenzivno govedarstvo. U narednom periodu očekuje se povećanje stočnog fonda i poboljšanje njegovog kvaliteta. U procesu izmene rasnog sastava goveda najveći značaj imaju zadruge koje stimulišu i ubrzavaju ovu transformaciju na individualnim gazdinstvima nabavkom kvalitetnog priploda i veštačkim osemenjavanjem krava.
S obzirom da opština Ražanj obuhvata najvećim delom seosko stanovništvo u čijoj ishrani ja najzastupljenije svinjsko meso, značaj uzgoja svinja je izuzetno veliki. Svinjsko meso se brže proizvodi, a osim toga konzervisanje ovog mesa sušenjem se obavlja i u okviru porodičnih gazdinstva. Zbog toga je na selu veća potrošnja svinjskog nego goveđeg mesa.
Opština Ražanj obuhvata brdsko-planinsko područje izuzetno pogodno za uzgoj ovaca. Značaj ovaca nije samo zbog proizdvonje mesa, već i zbog proizvodnje mleka i vune. Međutim, proizvodnja ovaca je na veoma niskom nivou.
Kod ove proizvodnje je karakteristična uravnoteženost po svim delovima opštine, jer je gajenje živine zastupljeno u svim delovima. Većina gazdinstava zemljoradnika u proizvodnoj strukturi ima živinarsku proizvodnju. U ovoj grani stočarstva proizvodni ciklus je kratak. Troškovi radne snage mogu biti znatno manji nego u drugim granama stočarstva. Najviši nivo savremene tehnologije u stočarstvu ostvaren je upravo u živinarstvu. Faktor rasta živinarske proizvodnje je i visoka potražnja proizvoda koje daje ova grana stočarstva (meso, jaja).

ZADRUGE NA TERITORIJI OPŠTINE RAŽANj SU:

ZEMLjORADNIČKA ZADRUGA BUKOVIK - Zadruga je počela sa radom 2001.godine , broji 10 članova i 255 kooperanata. Delatnost: promet semenske robe, veštačkih đubriva , hemijskih sredstava, stočne hrane, sitne mehanizacije i alata, pružanje stručnih usluga i saveta uzgojem krava muzara i priplodnih junica.
ZADRUGA NOVI BRAČIN - osnovana 1937. Godine kao štedo kreditna zadruga a preregistrovana 1999.godine kod APR-a. Ima 12 članova, zapošljava 6 radnika. Bavi se nabavkom prehrambene i mešovite robe, snabdevanje poljoprivredne proizvođače stočnom hranom, semenskom robom i mineralnim đubrivima.
OZZ ZAPIS 2012 RAŽANj - ima maloprodaju poljoprivrednu apoteku i mehanizaciju (traktor, prikolicu, silažni kombajn). Vrši se uslužno siliranje kukuruza a kroz maloprodaju se bavi trgovinom i nabavkom repromaterijala
Zadrugari se na svoji imanjima bave različitim kulturama (ratarska proizvodnja, stočarstvo i voćarstvo)
ZADRUGA SKORICA - pretežna delatnost uzgoj stoke i trgovina prehrambenim proizvodima. Započela sa radom 2002.godine. Broji 5 zaposlenih u stalnom radnom odnosu.
POLjOPRIVREDNA SOCIJALNA ZADRUGA „RAŽANjKE“ RAŽANj – pretežna delatnost prerada i konzervisanje voća i povrća Zaduga je osnovana 05. novembra 2020. god kroz projekat „Podrška razvoju inovatnivnih modela za socijalno uključivanje – Jake žene“ koji opština Ražanj sprovodi u saradnji sa udruženjima građanja „Etno konac“ i „Sunčev zrak“ i Turističkom organizaciojom opštine Ražanj. Osnivanje zadruge je podržala Švajcarska kancelarija za razvoj i saradnju (SDC) kao i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU).