Туристички потенцијали и атракције


Планина Буковик и Послонске планине-Буковик је планина у источној Србији на тромеђи — развођу Сокобањске, Алексиначке и Параћинске котлине. Највиша је тачка Букова глава (893 m).Нижа падина пружа се у правцу југозапад—североисток и има облик слемена. Рашчлањена је извориштима више речица које теку ка Великој (Јовановачкој) реци на северу, а на југу ка Моравици и Јужној Морави. Планина је на западу са већим нагибом према фосилној удолини (Ражањска преседлина).Буковик је спада у громадне планине, изграђен је од кристалстих шкриљаца, који су основна грађа и у суседном Рожњу.
Ови масиви се користе у акцијама планинара (обележене стазе) али и ловном туризму због постојања три комерцијална ловишта у којима се лови дивља свиња, срна, пољска јаребица,фазан,
Јужна Морава- дугачка 295км и тече смером југ- север од македонске границе до централне Србије. Сама река има 157 притока а њен ток представља композитну долину коју чине смењивање клисура и котлина. Део Јужне Мораве (20км) који пролази кроз општину Ражањ истиче се меандрима изузетне лепоте, што указује на могућност организовања спортова на води. За сада се користи у риболову пошто је ова река богата сомом, карашом, шараном.
Манастир Свети Роман- верски објекат, који се три пута „дигао из рушевина“ заузима велики значај и у културном и историјском наслеђу. Изграђен још у 9.веку краси територију Капије Србије. Ова светиња је недалеко позната и по томе што је у дворишту манастира закопано срце великог руског јунака- пуковника Николаја Николајевича Рајевског који је Лаву Толстоју послужио као инспирација за лик грофа Вронског у роману „Ана Карењина“. Више десетина хиљада туриста и верника годишње посете, како кажу „осмо чудо света“.
Мојсињска Света Гора је област Мојсињских и Послонских планина која обухвата део слива Јужне Мораве и Сталаћке клисуре која представља центар духовности Србије кнеза Лазара. Како предања кажу, 77 верских објеката насељавају светогорски монаси пред најездом Турака . Данас Српску Свету Гору краси преосталих 28 манастира и цркава, али причу о животу у овом поднебљу говоре и остаци светих места. Недовољно истражено подручје упућује на близину великог историјског и културног блага.
Винарије у Ражњу, као део бренда Цариградског винског друма, привлаче љубитеље вина, приче, укусне хране карактеристичне за ово поднебље. У њиховим капацитетима могуће је организовати и презентације и пословне скупове до 30- оро људи. Иновативност једне од винарија у општини Ражањ јесте пројзводња органских вина која је проширила публику ван граница Србије.
Стари занати-. Занат који је био изузетно заступљен, да се и данас говори о црепуљама из Рујишта (општина Ражањ), због постојања глине која се користи за израду истих. Ражањско црепуљарство је уписано у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Републике Србије, број 47.
Транзит - Предност саобраћајно-географског положаја, како смо већ напоменули, је вишеструка. Европски пут E75 је европски пут класе А, који спаја крајњи север (Норвешку) и југ (Грчку, тачније острво Крит) Европе. То је најдужи европски мећународни пут који пролази кроз Србију, а укупна дужина овог ауто-пута износи 5639 km. Управо ова чињеница је предност када је реч о предаху путника.
Смештајни капацитети
Туристичко домаћинство „Борина колиба“ (**) је специфичан смештајни капацитет зато што се налази директно у природи (усред шуме, 2.5км удаљен од првог насеља) а ипак је опремљен по стандарду просечног туристе, односно, поседује све што је неопходно за пријатан боравак. Налази се изнад села Витошеваца усред четинарских засада. Нуди 3 спаваће собе, капацитета 7 лежајева, домаће традиционалне оброке и амбијент српсог планинског подручја. Ово је омиљено место за одмор љубитеља природе, лова гостију из земље и иностранства.
Етно кућа „Хребељановић“ Породични ресторан у коме су ангажовани сви чланови породице, одмор је за душу и тело, место где можете да поједете квалитетну, свежу домаћу храну, произведену у окружењу ресторана.Својим гостима нуде храну и пиће 100% домаћег порекла. Све се спрема на традиционални, српски начин. У понуди је и апартман за максимално 4 особе.

Гастрономија

Винарија „Чаша вина и прича“ се налази у селу Претрковац 10км удаљен од укључења на аутопут. Поред дегустације вина и приче о моравском виногорју нуди традиционална јела и специјалитете као и салу за презентације и све то за максимално 30 људи.
У сеоском амбијенту препуном зеленила одличне приступачности налазе се базени „Стевић“. Овај објекат у Брачину поседује и ресторан и бар крај импозантног базена. Организује групне и индивидуалне посете и традиционалне оброке капацитета до 50 гостију. Од специјалитета куће у понуди је Милошева сабља (деликатес од меса и поврћа), све врсте роштиља, печења и испод сача, роловане прасетине, традиционална јела (пуњене паприке, сарме и друго) али и интернационална кухиња.
„Борина колиба“поред услуге смештаја нуди и организовање оброка за максимално 50 људи. Припрема јела испод сача и ловачки специјалитети је оно по чему је овај објекат домаће радиности и познат.
Кафана „Пролеће“ је пример српске традиционалне кухиње. У прелепом амбијенту и терасном делу пуном зеленила, организују се разне врсте догађаја до 70 људи.
Угоститељски објекат „Мис маркет“ нуди домаћи и интернационални мени као и услуге разних врста кетеринга. Љубазно особље и префиерн амбијент је лична карта овог ресторана који може угостити до 100 људи.
„Печењара СС“ се налази у самом центру Ражња. У понуди су све врсте печења, роштиља и оброк салата и може опслужити до 70 гостију.
Кафе- бар „Џипси“ се налази у центру а башта на градском шеталишту. На менујију су све вресе алкохолних и безалкохолних пића, хладни и топли напитци. Може да прими до 100 гостију.
Близина туристичких атракција
Сам повољан саобраћајно- географски положај и стање путне инфраструктуре говори о доброј повезаности са туристичким атракцијама у окружењу.
Као приоритет, треба истаћи да је општина Ражањ окружена најатрактивнијим бањама Србије.
Соко Бања, удаљена 40км, је туристички афирмисан бањски центар познат и под називом „Зелено срце Србије“. Обилује природним и културно- историјским знаменитостима. Налазиште Сокоград, водопади, извори минералних вода, аква парк су само неки од мотива који красе овог нашег суседа . На падинама планине Буковик (893м) смештена је Бања Јошаница (општина Соко Бања) која је у развоју. Обилује изворима лековитих вода за које су знали још Римљани.
Рибарска Бања, на само 30 минута вожње од Ражња, из године у годину бележи раст броја туриста. Лековито дејство извора оплемењени рекреативним садржајима препознат је као лидер здравственог туризма.
Највећа бања у Србији, Врњачка Бања, се налази на око сат времена вожње од Ражња. Овао туристичко подручије је поред лечилишног развило и манифестациони туризам организовањем карневала и фестивала различите тематике.
Нишка Бања, удаљена сат времена вожње од Ражња, поред својих лечилишта организује велики број манифестација које покривају широки спектар интересовања домаће и стране публике. Сама позиција ове бање (град Ниш) омогућава обилазак велики број природних (клисуре) и културно историјских знаменитости.

За више информација посетите сајт Туристичке организације Општине Ражањ.